naslovna
stanice

srpski

srpski

srpski

VESTI

27.04.2022. Izveštaj o dgođenim zemljotresima na teritoriji Bosne i Hercegovine (22.-27.04.2022.)


 

16.06.2021. Javni konkurs za popunjavanje izvršilačkog radnog mesta prijemom pripravnika:

- Radno mesto za održavanje seizmološke opreme, seizmičkih signala i obradu podataka Detaljnije Obrazac prijave


 

12.05.2021. Javni konkurs za popunjavanje izvršilačkog radnog mesta:

- Radno mesto za analizu i obradu seizmoloških podataka Detaljnije Obrazac prijave Šifre kandidata

- Zakon o republičkom seizmološkom zavodu Link


 

31.03.2015. Javna nabavka male vrednosti: Javna nabavka usluge - usluga fizičkog i protivpožarnog obezbeđenja objekta u sedištu Zavoda i održavanje higijene u sedištu i seizmološkoj stanici na Divčibarama: Obaveštenje o zaključenom ugovoru


 

10.03.2015. Fotografije oštećenih objekata u Kosjeriću i okolini izazvanih zemljotresom 08.03.2015. godine.


 

03.03.2015. Javna nabavka male vrednosti: Javna nabavka usluge- usluga iznajmljivanja satelitskih veza za prenos seizmoloških podataka za period od 2 godine:Obaveštenje o zaključenom ugovoru


 

25.02.2015. Javna nabavka male vrednosti: Javna nabavka usluge - usluga fizičkog i protivpožarnog obezbeđenja objekta u sedištu Zavoda i održavanje higijene u sedištu i seizmološkoj stanici na Divčibarama: Poziv Konkursna dokumentacija


 

02.02.2015. Javna nabavka male vrednosti: Izmene u javnoj nabavci male vrednosti: Izmena konkursne dokumentacije Izmena poziva

26.01.2015. Javna nabavka male vrednosti: Javna nabavka usluge- usluga iznajmljivanja satelitskih veza za prenos seizmoloških podataka za period od 2 godine: Poziv Konkursna dokumentacija


 

04.11.2014. OBUKA- Kako podneti zahtev za izdavanje i kako preuzeti dokument `Seizmološki uslovi` koji se izdaje za potrebe izrade planskih dokumenata. Opširnije


 

01.08.2014. Radi omogućavanja dostupnosti informacija o dogođenom zemljotresu i u slučaju kada internet prezentacija RSZ-а www.seismo.gov.rs nije dostupna iz bilo kog razloga ( nakon kraljevačkog zemljotresa zbog velikog broja pristupa prezentacija nije bila svima dostupna ), uspostavljena je rezervna internet prezentacija RSZ-a na adresi: www.seizmo.rs .
Rezervna internet prezentacija imaće redukovani izgled i sadržaće samo osnovne informacije o dogođenim zemljotresima.


 

24.06.2014. Zahtev za pristup informacionom sistemu za izdavanje seizmoloških uslova Preuzmi


 

19.05.2014. Obaveštavamo Vas da je od 18.05.2014. godine aktiviran PayPal račun preko koga je moguće uplatiti humanitarnu pomoć za žrtve poplava u Republici Srbiji iz 193 zemalja i regiona.
Račun pripada Misiji Republike Srbije pri Evropskoj uniji u Briselu, odakle se sredstva direktno prebacuju na namenski račun Vlade Republike Srbije namenjen pomoći ugroženima od poplava.
Humanitarnu pomoć, preko PayPal servisa, moguće je uplatiti na adresi: floodrelief.gov.rs


 

20.12.2013. Dostupne su karte inteziteta za zemljotrese magnituda većih od 2.3 jedinica Rihterove skale Detaljnije


 

18.12.2013. Karte seizmičkog hazarda - za osnovnu stenu i za površinu lokalnog tla Shape fajlovi dostupni za preuzimanje Detaljnije


 

13.11.2013. Republčki seizmološki zavod je učestvovao na instruktivnoj prezentaciji procene ugroženosti kritične infrastrukture od zemljotresa organizovanoj od strane Uprave za vanredne situacije. Prezentacije predstavljene tom prilikom možete pogledati ovde:

Procena ugroženosti od zemljotresa- slučaj kritične infrastrukture(pdf)

Procena ugroženosti od zemljotresa- brzo obaveštavanje(pdf)


 

Izveštaj o rezultatima i aktivnostima Republičkog seizmološkog zavoda posle zemljotresa kod Kraljeva 03.11.2010 u 01:56 Opširnije

Analiza seizmičke aktivnosti u regionu Kraljeva 18.11.2010 Opširnije

AKTUELNA SEIZMIČKA AKTIVNOSTI U REGIONU KRALJEVA ažurirano 17.11.2010 Opširnije

Fotografije oštećenih objekata u Kraljevu


 

13.10.2009 godine Nova adresa Web prezentacije Republičkog seizmološkog zavoda

13. oktobar 2009. Usled prelaska sa internet domena yu na internet domen rs, obaveštavamo Vas da je nova adresa Web prezentacije Republičkog seizmološkog zavoda: www.seismo.gov.rs


 

100 Godina rada Republičkog seizmološkog zavoda

Ovde možete pogledati ili preuzeti informaciju u pdf formatu

100 Godina rada Republičkog seizmološkog zavoda (pdf)


 

Informacija o seizmičkoj aktivnosti u regionu Kopaonika

Ovde možete pogledati ili preuzeti informaciju u pdf formatu

Informacija o seizmičkoj aktivnosti u regionu Kopaonika (pdf)


 

21.10.2007 godine Prekid rada seizmološke stanice Divčibare.

21. oktobar 2007. Usled kvara na sistemu za digitalizaciju seizmoloških podataka, VBB (Very Broad Band - vrlo širokopojasna) seizmološka stanica Divčibare je prestala sa radom. Ekipa instrumentalnog odeljenja Republičkog seizmološkog zavoda preduzima mere da se ovaj kvar što pre otkloni i da podaci sa seizmološke stanice Divčibare, što pre, budu dostupni.


 

18.08.2007.godine Prekid na poprečnim vezama

18. avgust 2007. Usled kvara na poprečnim vezama nismo u mogućnosti da ažuriramo našu prezentaciju do daljnjeg te se izvinjavamo posetiocima naše prezentacije na nemogućnosti da od 12 sati vide novo ažurirane podatke. Prema dobijenim informacijama u toku su radovi ekipa Telekoma Srbije na otklanjanju kvara.


 

10.07.2007.godine Usvojen predlog projekta

10. jula 2007. Republički seizmološki zavod je obavešten da je usvojen predlog projekta “Harmonizacija karata seizmičkog hazarda za zemlje Zapadnog Balkana“, sa zvaničnim nazivom ESP.EAP.SFPP 983054 - “Harmonization of Seismic Hazard Maps for the Western Balkan Countries”. Sredstva za finansiranje realizacije ovog projekta, u trajanju od tri godine, odobrena su od NATO Komiteta - Nauka za mir i bezbednost, u okviru programa „Nauka za mir“.Pored predstvnika iz Srbije na projektu učestvuju institucije iz Albanije, Bosne i Hercegovine sa Republikom Srpskom, Makedonije, Hrvatske i Crne Gore.
Priprema predloga projekta je otpočela sastankom u Skoplju, 04. oktobra 2006. god. i nastavila se na sastancima u Podgorici, 13. februara 2007. god. i u Beogradu, 23. marta 2007. god .
Ovi radni sastanci su se odvijali pod pokroviteljstvom Sekretarijata Incijative za pripravnost i zaštitu od katastrofa sa sedištem u Sarajevu, koji radi u okviru Pakta za stabilnost jugoistočne Evrope (DPPI SEE), kao i Sektorom za zaštitu i spašavanje MUP-a Republike Srbije.


 

03.07.2007.godine Otklonjen kvar na telefonskim linijama

Od 12:00 časova 03.07.2007. godine, sve telefonske linije koje koristi Republički seizmološki zavod su potpuno u funkciji i dostupne su građanima Srbije u cilju dobijanja pravovremenih i tačnih informacija.Takođe je i internet veza putem koje RSZ prikuplja i razmenjuje podatke potpuno funkcionalna počevši od 16:00 časova istog dana. Iz navedenih razloga posetioci našeg sajta nisu u mogućnosti da vide registrovane seizmograme sa pojedinih seizmoloških stanica za period od 01.07.- 03.07.2007. godine.

01.07.2007.godine Nefunkcionalnost telefonskih linija

Od 05:30 časova 01.07.2007. godine, sve telefonske linije koje koristi Republički seizmološki zavod su u prekidu, osim dežurnog broja 011 3227-013 i nisu dostupne do daljeg građanima Srbije. Prema dobijenim informacijama u toku su radovi ekipa Telekoma Srbije na otklanjanju kvara.


 

22 i 23 maja 2007. godine Instalirana oprema za satelitski prenos podataka sa seizmološke stanice Zavoj kod Pirota..

Stručna ekipa Republičkog seizmološkog zavoda ing. Goran Krunić i tehničar Srboljub Starčević je 22. i 23. maja 2007. godine je instalirala opremu za satelitski prenos podataka sa seizmološke stanice Zavoj kod Pirota u centralnu stanicu u Beogradu i na Divčibarama. Instaliranjem ove opreme omogućen je pristup podacima na seizmološkoj stanici Zavoj u realnom vremenu. Ovi podaci će uz podatke sa seizmološke stanice Barje kod Leskovca koji se takođe prenose satelitom na centralnu stanicu Beograd i Divčibare, omogućiti brže i tačnije lociranje slabih zemljotresa sa juga Srbiје i umerenih i jakih sa čitave teritorije Republike.

Na prezentaciji Zavoda će javnosti biti dostupni seizmogrami sa ove stanice za poslednjih deset dana.


 

26.04.2007. Godine u saradnji sa Odeljenjem odbrane Raškog okruga u Kraljevu je organizovana prezentacija “Kako se zaštititi od zemljotresa“.

Prezentacija je održana u amfiteatru OŠ Četvrti kraljevački bataljon, a prezentator je bio Branko Dragičević, šef odseka za seizmologiju u Republičkom seizmološkom zavodu. Prezentacija je namenjena direktorima, nastavnicima fizike i geografije osnovnih škola Raškog regiona. Cilj je bio da prisutnima dopuni znanja iz oblasti seizmologije i da im objasni: pripremu i genezu zemljotresa, nastanak i prostiranje seizmičkih talasa kroz zemljinu unutrašnjost, efekte dejstva seizmičkih talasa na tlo i objekte, način registrovanja, prikupljanja, obrade, analize i lociranja, kreiranje informacije o dogođenom zemljotresu kao i distribuciju tih informacija Vladi Srbije, Ministratvu odbrane, Republičkom centru za obaveštavanje, medijima i građanima.
U okviru predavanja prisutnima je podeljeno oko 200 kompleta brošure `Kako živeti sa zemljotresom` i letaka namenjenih deci a koji na popularan i slikovit način prikazuju šta treba činiti pre, za vreme i posle zemljotresa.
Istovremeno, prisutnima su preneti pozitivni primeri nastali iz slične akcije održane u Valjevskom regionu, gde su održane vežbe evakuacije i zbrinjavanja osnovaca nakon zemljotresa `Rihter 2005` i dece predškolskog uzrasta `Kolibri 2007`.


 

14. do 16. Marta 2007. godine direktor Zavoda S.Radovanović učestvovala na osnivačkoj konferenciji MREŽA JUGOISTOČNE EVROPE ZA DEFINISANJE I SMANJENJE SEIZMIČKOG RIZIKA u Atini.

Zavod je učestvovao na osnivačkoj konferenciji MREŽA JUGOISTOČNE EVROPE ZA DEFINISANJE I SMANJENJE SEIZMIČKOG RIZIKA, pod pokroviteljstvom UNESCO-BRESCE. U Atini od 14-16 marta. Zavod je konstruktivno učestvovao u radu skupa i predložio intenziviranje multilateralne i bilateralne saradnje. Kao prvi oblik saradnje predložena je razmena podataka o registrovanim zemljotresima. U toku prepodneva 16. aprila u toku posete Nacionalnoj seizmološkoj mreži Grčke razmenjena su iskustva i dogovoreno zajedničko učestvovanje na konkursu za pilot projekte SEERA iz domena seizmoloških mreža. Do kraja marta predlog projekta je pripremljen sa Grčkom kao nosiocem projekta i učešćem svih zemalja Jugoistočne Evrope sa dva planirana međunarodna sastanka od kojih jedan u Atini a jedan u Beogradu o organizaciji seizmološke mreže Jugoistočne Evrope. Obostrano je konstatovana da izostanak saradnje do sada ne odgovara prijateljstvu i odnosima naših država.

Grčka strana je izkazala spremnost i želju za uspostavljanjem međuinstitutske saradnje što je naročito značaj- no za našu seizmologiju zbog velikog iskustva i naučnih potencijala koje Grčka ima u seizmologiji.